Home Page Home Page Home Page Newburgh Sailing Club
CELEBRATING 61 YEARS in 2019

© Copyright Simon Richards and Newburgh Sailing Club 2019

Saturday Series 2010


1st - Allan Cameron (Cadet) - Laser R

2nd - Chris Todd - Solo

3rd - Simon Richards - Solo


2009 - Henry Henderson - Solo

Saturday Series 2010


1st - Roger Horner - Solo

= 2nd - Jim Allan - Solo

= 3rd - Peter Low - Solo


2009 - John Cameron

Open Island Race 2010 (Regatta weekend) - Handicap fleet
1st - Graham Keir - Solo NSC

2nd - John Cameron & Bobby Marshall - Mirror NSC

3rd - Simon Richards - Solo NSC

4th - John Ferguson & Crew - Albacore PSC
5th - J. Robertson Solo WBC

2009 - John Ferguson - Streaker P.S.C.

Regatta 2010 - Solo fleet

1st - John Cameron - Solo

2nd - Graham Keir - Solo

Joint 3rd - Ian Bell & Robert Young - Solo Solo


2008 - John Cameron - Solo

Reekit Lady Weekend 2010 - Handicap fleet


1st - Simon Richards - Solo

2nd - Jamie Wincott - Solo

3rd - David Chisholm - Pico


2009 - David Gordon - Solo

Improver Series 2010 - Handicap fleet



Series winner


2009 -  Allan Cameron - Laser R

Farquharson Trophy 2010
(Club Championship)


1st - John Cameron - Solo

2nd - Graham Keir - Solo

3rd - Roger Horner - Solo

Defending Champion 2009 - G. Keir - Solo

Jean Lauder Cup 2010


1st - Alison Clarke - Laser R

2nd - Jan Wincott - Albacore

3rd - Kathyrn Spain - GP14


2009 - Carol Marshall

J Cameron Trophy 2010
(Silver Fleet Championship)

1st - Simon Richards - Solo

2nd - Martin Ramwell - Solo

3rd - Chris Todd - Solo

2009 - Simon Richards - Solo

Autumn Series 2010


1st - David Chisholm - Laser R

2nd - Allan Cameron - Laser R

3rd - Simon Richards - Laser


2009 - H. Henderson - Solo

Autumn Series 2010


1st - John Cameron - Laser

2nd - Peter Low - Solo

3rd - Dave Gordon - Solo


2009 -  Graham Keir - Solo

‘The Fourteen’  2010 (GP14 Class only)


1st - John Cameron / Peter Low - Duffin Series I

2nd - David Chisholm / Simon Richards - Bourne Mk II

3rd - Allan Cameron / George Cameron - Bourne MK I


2009 1st year of competition - John Cameron & Peter Low

Regatta 2010 - Handicap fleet

1st- Crawford Reid & Jamie Wincott - Albacore

2nd - David Chisholm - Laser

3rd - John & Jan Wincott - Albacore


2009 - G. Bisset - Laser K.S.C.

Cadet Weekend 2010


1st - Arran Todd - Byte

2nd - Allan Cameron - Laser R

3rd - Kathyrn Spain - GP14


2009 - Arran Todd - Topper


Race to Perth 2010 - Handicap fleet


Winner - George Gall - Traditional Shetland


2009 - Graham Keir - Solo

Summer Series 2010


1st - Simon Richards - Solo

2nd - Arran Todd (Cadet) - Byte

3rd - Chris Todd - Solo


2009 - Henry Henderson - Solo

Summer Series 2010


1st - Peter Low - Solo

2nd - John Cameron - Solo

3rd - Roger Horner - Solo


2009 - John Cameron - Solo

Evening Series 2010


1st - John Cameron - Solo

2nd - Roger Horner - Solo

3rd - Peter Low - Solo


2009 - John Cameron - Solo

Evening Series 2010


1st - Chris Todd - Solo

2nd - Simon Richards - Solo

3rd - Arran Todd (Cadet) - Byte


2009 - Allan Cameron Cdt - Laser R

Gold Fleet 2010

Spring Series 2010

1st - Jim Allan - Solo

2nd - John Cameron - Solo

3rd - Roger Horner - Solo


2009 -  Peter Low - Solo

Spring Series 2010


1st - Martin Ramwell - Solo

2nd - Henry Henderson - Solo

3rd - Simon Richards - Solo


2009 - Henry Henderson - Solo

Silver Fleet 2010

Kerwhip Cup
 
1st - J. Cameron & P. Low - GP14

2nd - M. Spain & K. Spain (Cadet) - GP14
3rd - M. Ramwell & G. Cameron / A. Cameron - GP14

2009 - J. Cameron & B. Marshall - Mirror Dinghy

ARCHIVES Results Gold & Silver fleets 2010