Home Page Home Page Home Page Newburgh Sailing Club
CELEBRATING 61 YEARS in 2019

© Copyright Simon Richards and Newburgh Sailing Club 2019

Saturday Series 2011


1st - Henry Henderson - Solo

2nd - Chris Todd - Solo

3rd - Henry Henderson & the Girls - GP14


2010 - Allan Cameron - Laser R

Saturday Series 2011


1st - John & Jan Wincott - Albacore

2nd - Peter Low - Solo

3rd - Roger Horner - Solo


2010 -  Roger Horner - Solo

Club Island Race 2011 - Handicap fleet

1st - J Cameron & B Marshall - GP14

2nd - S Toase - Graduate

3rd - John & Jan Wincott - Albacore


2010 - Graham Keir - Solo

Regatta 2011 - Solo fleet

1st -

2nd -

3rd -


2008 - John Cameron - Solo

Reekit Lady Weekend 2011 - Handicap fleet


1st - John & Jan Wincott -
Albacore

2nd - Alyson Clarke - Laser 4.7

3rd - David Chisholm - Laser R


2010 - Simon Richards - Solo

Improver Series 2011 - Handicap fleet


Series winner
Drew Robertson -
Pico
(pending verification)


2010 -  

Farquharson Trophy 2011
(Club Championship)


1st - Ian Cameron - Solo

2nd - John & Jan Wincott - Albacore

3rd - Graham Keir - Solo

Defending Champion 2010 - J. Cameron - Solo

Jean Lauder Cup 2011


1st -

2nd -

3rd -


2010 - Alison Clarke - Laser R

J Cameron Trophy 2011
(Silver Fleet Championship)

1st - Henry Henderson - Solo

2nd - Chris Todd - Solo

3rd - Drew Robertson - Laser Pico

2010 - Simon Richards - Solo

Autumn Series 2011


1st - Chris Todd - Solo

2nd - Henry Henderson - Solo

3rd - Drew Robertson - Pico


2010 - D. Chisholm - Laser R

Autumn Series 2011


1st - Alyson Clarke - Laser 4.7

2nd - Simon Richards - Solo

3rd - Ian Cameron - Laser


2010 -  John Cameron - Solo

‘The Fourteen’  2011 (GP14 Class only)


1st - Ian Cameron & Peter Low - Duffin Series I

2nd - Henry Henderson &  DR(1&2), FH, EH, AH(3&4), DR(5&6) - Fibredon MKIV

3rd - Simon Richards & Tom O’Grady - Fibredon MKIV-A


2010 - John Cameron & Peter Low

Regatta 2011 - Handicap fleet

1st-

2nd -

3rd -


2010 - Crawford Reid & Jamie Wincott - Albacore

Cadet Weekend 2011


1st -

2nd -

3rd -


2009 - Arran Todd - Byte


Race to Perth 2011 - Handicap fleet


Winner - Graham Keir - Solo


2010 - George Gall - Traditional Shetland

Summer Series 2011


1st - Henry Henderson - Solo

2nd -Allan Cameron - Laser R

3rd - George Cameron - Laser R


2010 - Simon Richards - Solo

Summer Series 2011


1st - John & Jan Wincott - Albacore

2nd - Graham Keir - Solo

3rd - Simon Richards - Solo


2010 - Peter Low - Solo

Evening Series 2011


1st - John & Jan Wincott - Albacore

2nd - Dave Gordon - Solo

3rd - Peter Low - Solo


2010 - John Cameron - Solo

Evening Series 2011


1st - Henry Henderson - Solo

2nd - Mike Spain - Solo

3rd - Fiona Spain - Laser R


2010 - Chris Todd - Solo

Kerwhip Cup 2011
 
1st - John & Jan Wincott - Albacore

2nd - Ian Cameron & Peter Low - GP14
3rd - Simon Richards & Martin Ramwell -
GP14

2010 - J. Cameron & P. Low - GP14

Gold Fleet 2011

Spring Series 2011

1st - John & Jan Wincott - Albacore

2nd - Roger Horner - Solo

3rd - David Gordon - Solo


2010 -  Jim Allan - Solo

Spring Series 2011


1st - Henry Henderson - Solo

2nd - Allan Cameron - Laser R

3rd - Chris Todd - Solo


2010 - Martin Ramwell - Solo

Silver Fleet 2011

ARCHIVES Results Gold & Silver fleets 2011

Laser Series 2011


1st - Ian Cameron - Laser

2nd - Alyson Clarke - Laser 4.7

3rd - Drew Robertson - Pico


2010 - Ian Cameron - Laser